Aktualności

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najszczersze życzenia: zdrowia, miłości, szczęścia i wszelkiej pomyślności.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych będzie dla Państwa momentem odpoczynku
i wytchnienia od codziennych obowiązków, a Nowy Rok spełni nadzieje z nim związane.

Zespół Centrum Zdrowia Psychicznego

Kamień węgielny pod budowę nowej siedziby CZP wmurowany!

7 listopada 2023r. miała miejsce wyjątkowa dla naszego Centrum Zdrowia Psychicznego i całego Wrocławskiego Centrum Zdrowia SP ZOZ uroczystość – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę naszego nowego obiektu, który już za rok będzie stanowił główną siedzibę naszej placówki.

W nowym budynku o powierzchni ponad 800 mkw będziemy kontynuować i rozszerzać naszą dotychczasową działalność, realizując kompleksowy pilotażowy program leczenia psychiatrycznego.

Za około rok będziemy już w nowoczesnym, pięknym i dostosowanym do potrzeb pacjentów budynku realizować nasze działania, w ramach których funkcjonować będzie nasz punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, poradnia, oddział dziennego wsparcia, klub pacjenta, świetlica oraz wyjazdowy zespół leczenia środowiskowego.

Warto jednak pamiętać, że aktualnie z oferty CZP można korzystać w naszych dotychczasowych lokalizacjach przy ul. Ostrowskiego 13c, Legnickiej 59/U12 oraz Dokerskiej 9 i Stabłowickiej 125.

Jesienne podsumowanie lokalnych spotkań z mieszkańcami – 21 i 22 X 2023r.

Weekend 21-22 października obfitował w fantastyczne wydarzenia, których mieliśmy przyjemność być współgospodarzami. Podczas sobotniego pikniku „Natura daje siłę” w ramach akcji „WROśnij we WROcław” wspólnie z mieszkańcami nie tylko wsadziliśmy jedno z 300 nowych drzew w Parku Zachodnim, ale również odbyliśmy dziesiątki rozmów o zdrowiu psychicznym. Zaś w niedzielę 22 października spotkaliśmy się z mieszkańcami w ramach Jesiennego Pikniku Zmysłów w Centrum Historii Zajezdnia. To było dla nas bardzo cenne doświadczenie – zarówno ze względu na bardzo owocne panele dyskusyjne, w których brali udział nasi specjaliści, jak również – a może przede wszystkim – dzięki licznym bezpośrednim rozmowom z Państwem 😍

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i oczywiście naszym współorganizatorom Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacja Katarynka, Centrum Historii Zajezdnia. Mamy nadzieję, że do zobaczenia niebawem na kolejnych takich wydarzeniach! 😊

„Życie w niepewnych czasach – od traumy do zdrowienia” czyli owocne obrady w międzynarodowym gronie

W dniach od 28 do 30 września 2023r. reprezentacja naszego Centrum Zdrowia Psychicznego uczestniczyła w organizowanym przez Polsko – Niemieckie Towarzystwo Zdrowia Psychicznego Sympozjum „Życie w niepewnych czasach – od traumy do zdrowienia”.

Na tym ważnym wydarzeniu reprezentowały nas Pani Doktor Ewa Bartecka-Piłasiewicz oraz Pani Irena Schulz.

Podczas odbywających się w Bydgoszczy wykładów i warsztatów wysokiej klasy specjalistów takich jak m.in Werner Schutze, prof. Maria Załuska, prof. Andrzej Cechnicki, Łukasz Cichocki (i wielu innych) rozmawiano przede wszystkim o skutecznym wspieraniu osób doświadczających traumy również w kontekście pracy środowiskowej.

Poniżej załączamy krótką relację zdjęciową.

Mamy też moc! Terapia przez sztukę w Parku Zachodnim

30 września 2023r. będziemy z Państwem w Parku Zachodnim (Skwer Czesława Rodziewicza). Tym razem w otoczeniu przyrody i sztuki po raz kolejny spotkamy się z mieszkańcami, by rozmawiać o zdrowiu psychicznym. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych od godziny 11.00.

Powrót do przeszłości w Centrum Historii Zajezdnia

Ostatnią niedzielę września 2023r. spędziliśmy na wydarzeniu „Powrót do przeszłości. Piknik rodzinny bez barier. Wehikuł czasu do lat 80.” Był to czas wielu bardzo ciekawych i owocnych rozmów z mieszkańcami. Mamy nadzieję, że swoją obecnością na tego rodzaju lokalnych imprezach zachęcimy do skorzystania z naszej oferty wszystkich tych, którzy odczuwają wszelkiego rodzaju psychiczny dyskomfort i chcieliby skonsultować swoje samopoczucie ze specjalistą.

Sobota w Parku Tysiąclecia czyli Centrum Zdrowia Psychicznego na Festiwalu Pierwszej Pomocy

Mijającą sobotę 2 września spędziliśmy wspólnie z mieszkańcami Wrocławia na współorganizowanym z WCRS Festiwalu Pierwszej Pomocy w Parku Tysiąclecia. Bardzo cieszymy się, że tak chętnie i aktywnie odwiedzali Państwo nasze stanowisko. W ostatni weekend było tam naprawdę tłoczno. Tym razem swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Prezydent Jacek Sutryk.

Dla tych, którzy chcieliby porozmawiać z naszym zespołem a dotychczas nie mieli okazji spotkać się z nami podczas miejskich wydarzeń, mamy dobrą wiadomość – przed nami jeszcze wiele wspólnych weekendów. O wszystkim będziemy na bieżąco informować na stronie internetowej oraz na naszym FB. Zapraszamy więc do śledzenia aktualności. Do zobaczenia niebawem – podczas wrocławskich wydarzeń lub w samym Centrum.

Opowiadamy o zdrowiu psychicznym – specjaliści CZP gośćmi Radia Rodzina

W sierpniu 2023r. gościliśmy w studiu Radia Rodzina, by porozmawiać o zdrowiu psychicznym i opowiedzieć o pomocy, którą mieszkańcy Wrocławia mogą otrzymać w naszym Centrum. Tych, którzy nie mieli okazji posłuchać audycji na żywo, zapraszamy do wysłuchania rozmowy: Pomoc psychologiczna osobom w kryzysie – Radio Rodzina

Fot. Radio Rodzina

Centrum Zdrowia Psychicznego zaprasza na weekendowe wydarzenia lokalne 25-26.08.2023r.

Już w najbliższą sobotę, 26 sierpnia zapraszamy do Parku Grabiszyńskiego.

Odbędzie się tam piknik rekreacyjno-sportowy „Fabryka pasji i zainteresowań – aktywnie dbam o zdrowie psychiczne” z naszym udziałem.

W Leśnicy zaś najbliższy weekend (pt i sb) upłynie pod znakiem kina. Wyjątkowe pokazy filmów krótkometrażowych o emocjach już 25-26.08.2023r w leśnickim Zamku. Tam również będziemy dla Państwa dostępni. Zapraszamy!

Cotygodniowe Wieczorne Dialogi startują w CZP

Zapraszamy na cykl spotkań pod nazwą Wieczorne Dialogi. Spotkania organizowane są z myślą o osobach, którym brakuje towarzystwa i które chcą porozmawiać. To obietnica nowych relacji, możliwość podzielenia się doświadczeniami i świetny pretekst, żeby pobyć z innymi poza domem.

Nad przebiegiem spotkań, czuwać będą zamiennie: terapeuta środowiskowy, psycholog i ekspertki przez doświadczenie. Zapraszamy w każdą środę od 18.00 do 20.00.

Centrum Zdrowia Psychicznego w kinie i na pikniku – zapraszamy na wspólny weekend 28-30.07.2023r.

Wakacje trwają w najlepsze, ale my nie zwalniamy tempa. Przez cały nadchodzący weekend specjaliści Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław Fabryczna będą do Państwa dyspozycji podczas fantastycznych, organizowanych we współpracy z WCRS lokalnych wydarzeń otwartych dla mieszkańców.

W piątek 28 lipca i w niedzielę 30 lipca spotkacie nas Państwo w Parku Mamuta na Oporowie podczas Sąsiedzkiego Kina Dobrych Relacji – plenerowe seanse odbędą się o 20:00, zaś nasz zespół będzie na Państwa czekał już od 18:30. W ramach edukacyjno-dyskusyjnych spotkań „Bez scenariusza – dialogi o zdrowiu psychicznym” będziecie mogli Państwo skorzystać z porad naszych psychologów i terapeutów środowiskowych a także dowiedzieć się więcej o ofercie naszego Centrum Zdrowia Psychicznego.

W sobotę 29.07.2023r. zapraszamy natomiast na Muchobór, gdzie o 15:00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 28 spotkamy się z Państwem w ramach rodzinnego Pikniku Dobrych Relacji.

„Zdrowo, sportowo, międzypokoleniowo” – już 24.06.2023r. szukajcie nas w Hali Orbita

24 czerwca 2023r. nasz zespół będzie do dyspozycji lokalnej społeczności podczas pikniku organizowanego we współpracy z WCRS. Spotkamy się z Państwem podczas imprezy pod hasłem „Zdrowo, sportowo, międzypokoleniowo” – szukajcie tam naszego namiotu, gdzie specjaliści z Centrum Zdrowia Psychicznego nie tylko udzielą wszelkich niezbędnych informacji dot. uzyskania pomocy w naszej placówce, ale też chętnie porozmawiają z Państwem o wszelkich sprawach związanych ze zdrowiem psychicznym. Do zobaczenia!

Marsz Żółtej Wstążki już 4 czerwca 2022r.

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na tegoroczny, szósty już Marsz Żółtej Wstążki #PoGodność.

Wydarzenie to odbędzie się 4 czerwca br. w Warszawie.

Marsz Żółtej Wstążki #PoGodność – to jedyne tego typu wydarzenie w naszym kraju – chcemy okazać naszą solidarność ze wszystkimi, którzy borykają się z problemami psychicznymi w Polsce oraz ich bliskimi. Idziemy już po raz szósty także po to, by wspierać reformę systemu opieki psychiatrycznej. Chcemy nagłośnić wiele kwestii, które są na co dzień pomijane milczeniem – np. dyskryminację osób po kryzysach psychicznych, ich negatywny obraz w mediach, słaby dostęp do profesjonalnej pomocy, zwłaszcza w dalszych częściach kraju czy rozwijanie profilaktyki samobójstw, których liczba dramatycznie wzrasta.

Zapraszamy do maszerowania z nami i/lub choćby wsparcie w mediach społecznościowych. Jest to dla nas szczególnie ważne, bo -jak mówił Profesor Antoni Kępiński – nie ma pacjenta, jest człowiek.

Wydarzenia związane z marsze odbędą się również w Koszalinie, Poznaniu i Krakowie oraz w Koszalinie.

Warszawa: Start sobota 4.06. godz. 10,  okolice fontanny przed PKiN, Świętokrzyska- Marszałkowska- Senatorska-Miodowa, ok. godz. 11
pikieta przed MZ, wręczenie petycji Ministrowi Zdrowia lub jego przedstawicielowi, Miodowa- Bonifraterska- mural pod wiaduktem ul. Słomińskiego. Zakończenie zgromadzenia ok. godz. 12.30.

KRAKÓW: 4 czerwca na Rynek Główny w Krakowie, na godzinę 12.00 przy pomniku Adama Mickiewicza
Organizator Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.

POZNAŃ: 4 czerwca, godz. 11.00, Park Cytadela w Poznaniu, na placu za Pomnikiem Bohaterów u szczyt schodów (pomnik od strony ul. Armii Poznań).

Organizator Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu 

KOSZALIN: 3 czerwca, godz.12.00- 14.00,
ul. Zwycięstwa 119 (Poradnia Zdrowia Psychicznego)
Organizator Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego

Postulaty marszu:

W jakim celu maszerujemy?
1. aby wsparcie dla osób w kryzysie było szybkie, jak najbardziej dostosowane do potrzeb i aby wszyscy mieszkańcy Polski mieli równy
dostęp do pomocy, żeby nie było białych plam na mapie, gdzie leczenie jest niedostępne;
2. aby rozwijało się leczenie środowiskowe oparte na centrach zdrowia psychicznego tworzonych dotąd w pilotażu Narodowego Programu
Ochrony Zdrowia Psychicznego;
3. aby rozwijały się działania zapobiegające ogromnemu wzrostowi samobójstw;
4. aby psychiatria została właściwie dofinansowana i lekarze i psychoterapeuci nie odchodzili do prywatnego sektora, a z oddziałów psychiatrycznych zniknęło przypinanie pacjenta pasami do łóżka – są inne formy opanowania pacjenta wymagające jedynie poprawy
standardów panujących w szpitalu, zatrudnienia więcej personelu i zaaranżowania w sposób odpowiedni szpitalnej przestrzeni;
5. aby osoby doświadczające kryzysu psychicznego miały taki sam dostęp do leczenia problemów ze zdrowiem somatycznym jak inni pacjenci;
6. aby wspierano przyszłych lekarzy w wybieraniu specjalizacji psychiatrycznej, a na studiach medycznych wprowadzono obowiązkowo zajęcia z komunikacji z pacjentem, aby studentom wybierającym specjalizację psychiatryczną zapewnić zajęcia, na które będą zapraszani eksperci przez doświadczenie;
7. aby pacjent doświadczający kryzysu psychicznego i jego bliscy byli otoczeni szacunkiem przez osoby pracujące w ochronie zdrowia
psychicznego, żeby służono im wsparciem i informacjami pomagającymi przejść przez to doświadczenie;
8. aby rozwijała się rola asystentów zdrowienia – osób po opanowanym kryzysie psychicznym i odpowiednim przeszkoleniu do wspierania ludzi w kryzysie i ich bliskich, żeby byli zatrudniani w centrach zdrowia psychicznego, ZOL-ach, DPS-ach, w pomocy społecznej,
ośrodkach dla bezdomnych;
9. aby osoby doświadczające kryzysu nie były dyskryminowane i żeby same się nie dyskryminowały pozbawiając się prawa do nauki, pracy czy miłości;
10. aby powstawały kampanie społeczne na temat zdrowia psychicznego,aby zmieniać kulturowy wizerunek osoby doświadczającej kryzysu, a w szkołach rozwijały się programy, szkolenia, warsztaty wspierające dzieci i młodzież w dbaniu o zdrowie psychiczne;
11. aby w Polsce został utworzony choć jeden oddział dla kobiet w ciąży doświadczających kryzysu psychicznego;
12. aby utworzono w Polsce oddziały, na których przy doświadczających kryzysu dzieciach mogli być stale rodzice, tak żeby cała rodzina została wsparta;
13. aby rozwijało się stosowanie nowoczesnych i skutecznych metod terapeutycznych, jak podejście otwartego dialogu czy reanimacja
emocjonalna.

Życzenia Wielkanocne

Z okazji nadchodzących świąt życzymy Państwu dużo zdrowia, spokoju, radości oraz czasu z najbliższymi naszym sercom!

Bezpłatna pomoc psychologiczna i psychiatryczna w kryzysie. CZP+ zaprasza

W związku z obecną niezwykle trudną sytuacją, która dla wielu osób jest źródłem ogromnego stresu, lęku i niepokoju, przypominamy, że w CZP+ mogą Państwo uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. W naszym centrum oferujemy również pomoc dla osób posługujących się  językiem ukraińskim.

Jednocześnie przypominamy, że nasi pracownicy dyżurują pod trzema telefonami wsparcia prowadzonymi:

  • w języku polskim (pn-pt 8.00-20.00)
  • w języku ukraińskim i rosyjskim (pn – pt 8.00-20.00)
  • w języku angielskim (pn-pt 9.00-18.00).

Standard Środowiskowej Opieki Psychiatrycznej

Jak pomóc pracownikom w kryzysie

Zachęcamy Państwa do lektury bardzo ciekawej rozmowy, którą Ewa Pągowska przeprowadziła z prof. Andrzejem Cechnickim dla czasopisma My Company Polska.


III Kongres Zdrowia Psychicznego już wkrótce!

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z programem zbiżającego się III Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się już 7 czerwca 2021.

Pod linkiem znajdą Państwo wszystkie informacje dotyczące programu, tematyki oraz dostępnych form (także bezpłatnych) udziału w Kongresie – jest to możliwe również zdalnie.

Do udziału i śledzenia wydarzenia zachęcamy nie tylko przedstawicieli zawodów medycznych i pracowników służby zdrowia, ale również pacjentów. 

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – maj/czerwiec 2021

14.05 – zwiedzanie Hali Stulecia wraz z przewodnikiem, spacer po parku Szczytnickim, oglądanie prezentacji Fontanny Multimedialnej. 

21.05 – spacer po Parku Grabiszyńskim, gra w Mini Golfa 

28.05 – zwiedzanie Ogrodu Botanicznego i wystawy dinozaurów 

4.06 – zwiedzanie Muzeum Starych Komputerów 

11.06 – wizyta w Kolejkowie – rozszerzona wystawa modeli i miniatur

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

11 Kwietnia wypada światowy dzień choroby Parkinsona. W związku z tą okazją postanowiliśmy przybliżyć państwu czym jest ta choroba, oraz jak odróżnić ją od innych trudności. Czytaj dalej

TERAPIA ŚMIECHEM

W dniu dzisiejszym dość nietypowy wpis. Postanowiliśmy przybliżyć Państwu specyficzną formę terapii – terapię poprzez śmiech. Więcej na ten temat – CZYTAJ TUTAJ.

TRENING FUNKCJI POZNAWCZYCH

Wiele osób doświadczających choroby psychicznej równocześnie doświadcza utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Rzeczy, które kiedyś wydawały się proste, takie jak skupianie uwagi, czy pamiętanie o zadaniach na dany dzień nagle zaczynają sprawiać problem. Aby przeciwdziałać takim negatywnym objawom choroby zalecamy korzystanie z różnorakich treningów funkcji poznawczych. Więcej na ten temat przeczytać można w zakładce Artykuły dla Pacjentów. CZYTAJ DALEJ.

DZIEŃ PRACY SOCJALNEJ

16 marca został mianowany dniem pracy socjalnej i powinien pokierować naszą uwagę w stronę zrozumienia i zgłębienia funkcji, jaką pełnią w środowisku Pracownicy Socjalni. Więcej przeczytać można o tym w naszym artykule

AUTOAGRESJA

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, które zostały przygotowane przez specjalistów pracujących w CZP+  na temat autoagresji, jak na nią reagować oraz co może przynieść pomoc. – TUTAJ

PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA CZY PSYCHIATRA?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym właściwie różnią się te zawody, w czym mogą nam pomóc dani specjaliści i kiedy iść do któregoś z nich. Na te i podobne pytania związane z różnicami między zawodami opieki zdrowia psychicznego znajdą państwo odpowiedż – TUTAJ.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Na 23 lutego światowa organizacja zdrowia wyznaczyła międzynarodowy dzień walki z depresją. Więcej o tej chorobie oraz samym wydarzeniu przeczytacie państwo tutaj.

RÓŻA OD ŚWIĘTEGO WALENTEGO!

Zapraszamy do  udziału w akcji promującej działania samopomocowe dla osób dotkniętych chorobą psychiczną. Więcej informacji znajdą państwo TUTAJ.

10 PORAD JAK DBAĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE W TRAKCIE PANDEMII

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi na rządowej stronie poradami odnośnie tego jak dbać o zdrowie psychiczne w trakcie trwającej pandemii. Link znajdą państwo TUTAJ.

PRZYBLIŻAMY FUNKCJONOWANIE DOMU WSPÓLNEGO!

W odpowiedzi na zainteresowanie z Państwa strony tym jak wygląda terapia w Domu Wspólnym oraz codzienne życie jego uczestników, przedstawiamy państwu wywiad z koordynatorką działań w Domu Wspólnym – Sonią Nuc! Czytaj dalej.

POMOC DLA MEDYKA


Szanowni Państwo,Obserwując i rozumiejąc trwającą od wielu miesięcy trudną sytuację pracowników medycznych chcielibyśmy wyjść naprzeciw Państwa potrzebom i zatroszczyć się o zdrowie psychiczne pracowników ochrony zdrowia. W związku z tym proponujemy Państwu bezpłatne konsultacje psychologiczne ze specjalistami z Centrum Zdrowia Psychicznego+. W ramach konsultacji będziecie Państwo mieli okazje porozmawiać o trudnych doświadczeniach i emocjach, jakie się z nimi wiążą. Konsultacje odbywają się za pośrednictwem telefonu, platformy Zoom lub osobiście w naszej placówce. Jedno spotkanie trwa 50 minut. Zapisywać można się mailowo (czp@spzoz.wroc.pl) lub telefonicznie (71 369 90 60) Zapraszamy do udziału!
Centrum Zdrowia Psychicznego+

NOWE TREŚCI – CHAD

W naszej zakładce Artykuły pojawiły się nowe treści na temat choroby afektywnej dwubiegunowej. Jeżeli są państwo zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy na jej temat lub szukają państwo informacji na temat leczenia to zapraszamy – Czytaj dalej.

TELEFONICZNE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

Czy wiedzieli Państwo, że specjaliści z CZP+ udzielają również telefonicznego wsparcia psychologicznego, z którego mogą skorzystać wrocławianie borykający się z kryzysem psychicznym związanym z przedłużającą się pandemią COVID-19?

Telefoniczne numery wsparcia, pod którymi dyżurują również nasi psychologowie i psychoterapeuci znajdą Państwo m.in. na stronie miasta Wrocław a dokładnie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. 

ŻYCZENIA NOWOROCZNE!

Życzenia od całego zespołu oraz informacje o funkcjonowaniu placówki w nowym roku. Czytaj dalej.

BLUE MONDAY – „NIEBIESKI PODZIENIAŁEK”, NAJBARDZIEJ DEPRESYJNY DZIEŃ W ROKU, CHWYT MARKETINGOWY, CZY PSEUDONAUKA?

O tym czym jest Blue Monday oraz co ważniejsze – co robić kiedy niepokoi nas nasz nastrój. Czytaj dalej.

DOKTORZE, CZY MUSZĘ BRAĆ TE LEKI?

Wokół leczenia psychiatrycznego, w tym również psychofarmakologii narosło wiele mitów. Czytaj dalej.

JAK SKUTECZNIE WSPIERAĆ OSOBY Z DOŚWIADCZENIEM CHOROBY PSYCHICZNEJ

Z myślą o rodzinach i osobach bliskich naszych pacjentów stworzyliśmy krótki tekst o charakterze informacyjnym. Znajdą w nim państwo parę podstawowych informacji o tym jak skutecznie wspierać osoby doświadczające choroby psychicznej, a także odnośniki do pomocnych stron i materiałów związanych z tym tematem. Zapraszamy do lektury! Czytaj dalej.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

W najbliższy czwartek 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Więcej o tym dniu oraz o ułatwieniach w naszym centrum można znaleźć – TUTAJ.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY WOBEC KOBIET

25 Listopada jest Międzynarodowym dniem zwalczania przemocy wobec kobiet. W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa materiał odnośnie problematyki przemocy wobec kobiet oraz spis miejsc i organizacji, u których można uzyskać pomoc – Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

DIETA W DEPRESJI – MATERIAŁY DLA PACJENTÓW​

Wszystkich zainteresowanych tematyką żywienia w depresji oraz wpływu diety na stan psychiczny i samopoczucie, zapraszamy do zapoznania się z nowymi materiałami z tego obszaru dostępnymi w zakładce Artykuły -> Dla Pacjenta. Zapraszamy do lektury! 

NOWE TREŚCI NA STRONIE – RELAKSACJA​

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z treścią nowo dodanych materiałów na naszej stronie dostępnych TUTAJ oraz w dziale „Dla pacjenta”.

JAK SKUTECZNIE WSPIERAĆ OSOBY Z DOŚWIADCZENIEM CHOROBY PSYCHICZNEJ

Z myślą o rodzinach i osobach bliskich naszych pacjentów stworzyliśmy krótki tekst o charakterze informacyjnym. Znajdą w nim państwo parę podstawowych informacji o tym jak skutecznie wspierać osoby doświadczające choroby psychicznej, a także odnośniki do pomocnych stron i materiałów związanych z tym tematem. Zapraszamy do lektury! Czytaj dalej.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

W najbliższy czwartek 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Więcej o tym dniu oraz o ułatwieniach w naszym centrum można znaleźć – TUTAJ.

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – grudzień 2020

4 grudnia – Kolorowe Podwórka ul. Roosevelta. Dwa duże podwórka w rejonie Nadodrza ozdobione malunkami mieszkańców i reprodukcjami dzieł znanych artystów oraz zwiedzanie Galerii Sztuki Ceramicznej Piecownia

11 grudnia –  wycieczka do Parku Południowego

18 grudnia – zwiedzanie ZOO

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY WOBEC KOBIET

25 Listopada jest Międzynarodowym dniem zwalczania przemocy wobec kobiet. W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa materiał odnośnie problematyki przemocy wobec kobiet oraz spis miejsc i organizacji, u których można uzyskać pomoc – Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

DIETA W DEPRESJI – MATERIAŁY DLA PACJENTÓW​

Wszystkich zainteresowanych tematyką żywienia w depresji oraz wpływu diety na stan psychiczny i samopoczucie, zapraszamy do zapoznania się z nowymi materiałami z tego obszaru dostępnymi w zakładce Artykuły -> Dla Pacjenta. Zapraszamy do lektury! 

NOWE TREŚCI NA STRONIE – RELAKSACJA​

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z treścią nowo dodanych materiałów na naszej stronie dostępnych TUTAJ oraz w dziale „Dla pacjenta”.

PETYCJA W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI CENTRÓW ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z treścią petycji dotyczącej przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce i zachęcamy do podpisania dokumentu.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO 2020

Szanowni Państwo!

10 października od 28 lat jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy!”

Czytaj dalej.

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – listopad 2020

7 listopada – wycieczka do Parku Grabiszyńskiego, gra w mini golfa

14 listopada –  wycieczka do Parku Połuniowego

21 listopada – wycieczka szlakiem murali Nadodrza, zwiedzanie pracowni ceramiki artystycznej Piecownia

28 listopada – wycieczka do Parku Zachodniego

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – październik 2020

Poniżej znajdą Państwo październikowy harmonogram piątkowych wycieczek organizowanych dla Pacjentów ODW w CZP+:

9 października – Kręgle „Sky Bowling” w Sky Tower oraz spacer w Parku Południowym 

16 października – zwiedzanie Wystawy Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Narodowym oraz spacer po Pergoli i w okolicach Hali Stulecia 

23 października – zwiedzanie wystawy Grand Press Photo 2020 w Sky Tower oraz spacer po Parku Grabiszyńskim

30 października – zwiedzanie Muzeum Narodowego, spacer po Ostrowie Tumskim 

MARSZ ŻÓŁTEJ WSTĄŻKI

Szanowni Państwo, 
chcieliśmy poinformować, że Marsz Żółtej Wstążki Online potrwa 10 dni, zapraszamy do dołączenia!
Tego dnia startujemy z cyklem webinariów, Które odbywać się będą na Facebooku. Będziemy mówić jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, o reformie polskiej psychiatrii dorosłych ale również dzieci i młodzieży. Będziecie Państwo mogli się spotkać z asystentami zdrowienia, Edukatorami Fundacji eFkropka, ekspertami przez doświadczenie oraz profesjonalistami.
Zaczynamy już w sobotę 30 maja! Start marszu o 12:00 ogłoszą założyciele Fundacji eFkropka.
Sobota 30.05.2020r godz. 18.00:  
1. Katarzyna Parzuchowska – „ F.20 startuje! Dołączcie! - o życiu ze schizofrenią” Kasia jest związana z Fundacją eFkropka, Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne oraz koordynatorką w Fundacji Spełnionych Marzeń. Prowadzi bloga oraz "Teatr Kryzys"
Jest pomysłodawczynią Standardów Opieki Psychiatrycznej.
Niedziela 31.05.2020r godz. 18.00:
2.  Katarzyna Szczerbowska – „Zmiany w polskiej psychiatrii- Centra Zdrowia Psychicznego”
Pracownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Rzeczniczka Prasowa Kongresu Zdrowia Psychicznego, Członkini Rady Fundacji eFkropka, dziennikarka, 
Poniedziałek 01.06.2020r. godz.17:00:
3.  Profesor Barbara Remberk  „Reforma i epidemia” – o reformie psychiatrii dzieci i młodzieży również w czasie pandemii. Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży,Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii
Większość spotkań będzie się odbywać przez Facebook Live, z możliwością zadawania pytań na czacie.
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. 
Co roku ulicami Warszawy przechodzi Marsz Żółtej Wstążki. Marsz o godność - solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego. Po to, by przypominać w ten sposób o ich potrzebach. O tym, że tacy ludzie są wśród nas i nie jest ich mało.
W tym roku marsz po raz pierwszy miał przejść ulicami kilkunastu miast, właśnie 30 maja. Niestety nie możemy spotkać się na zewnątrz. Natomiast będziemy maszerować przez 10 dni, przez całą Polskę. Zachęcamy więc do wzięcia udziału w marszu online. Pogodnie maszerujemy #PoGodność
Historia marszu: www.ef.org.pl/dzialania/marsz-zoltej-wstazki/
Nakładka na profil:
Zapraszamy do nałożenia na Wasze zdjęcia profilowe naszej nakładki #pogodność. Jeśli możecie, to do zdjęcia z nakładką, które automatycznie pojawi się w poście, potem dodajcie hasztag #pogodność lub #PoGodność
Filmik: 
Czekamy na Wasze filmiki (ok.2 minutowe) mogą być nagrane choćby telefonem przedstawiające Was, kiedy idziecie na spacer, chodzicie w miejscu na swoim balkonie albo w pokoju, jedziecie na rowerze w okolicach parku albo na takim stacjonarnym ustawionym w sypialni lub salonie. Koniecznie z żółtym elementem ubrania albo choć z przypiętą do niego kokardką z żółtej wstążeczki. Na filmiku nie trzeba pokazywać twarzy. Można sfilmować tylko fragment sylwetki albo siebie od tyłu. Filmiki zmontujemy we wspólny marsz i pokażemy  w trakcie wydarzenia.
Na filmiki czekamy do 5.06.2020 pod adresem: marsz@ef.org.pl pamiętajcie o dodaniu w mailu treści "Wyrażam zgodę na upublicznienie wizerunku"
Przed wysłaniem filmiku zapoznaj się z naszą polityką prywatności:
Polityka prywatności
Zdjęcie: Zrób sobie zdjęcie z żółtym elementem ubioru lub żółtą wstążką. Na zdjęciu możesz również trzymać kartkę z hasztagiem #pogodność. Zdjęcie udostępnij w swoich social mediach, a w opisie dodaj nasz hasztag i ewentualnie link do wydarzenia. Potem prześlij pod wyżej wskazany adres w raz z treścią: Wyrażam zgodę na upublicznienie wizerunku" Przed wysłaniem filmiku zapoznaj się z naszą polityką prywatności:https://ef.org.pl/polityka-prywatnosci/ Pozdrawiamy serdecznie! Krzysztof Rogowski Kongres Zdrowia Psychicznego Fundacja eFkropka

BIBLIOTERAPIA

Rozdział czytanej książki „Żyj wystarczająco dobrze” rozmowy z psychologami i psychoterapeutami, rozdział zatytułowany „Zachwyt nad fałdą od spodni. O tym, jak być szczęśliwym” rozmowa Grzegorza Sroczyńskiego z dr. Bartłomiejem Dobroczyńskim.
Książka jest czytana i omawiana przez Pana Adama w ramach zajęć z biblioterapii. 

MUZYKOTERAPIA


https://www.metopera.org/ – Metropolitan Opera udostępnia spektakle operowe

http://pantomima.wroc.pl/news-pantomima/pustka-pustynia-nic-online/ – Wrocławski Teatr Pantomimy w dniach 3-5 kwietnia udostępni nagranie spektaklu „Pustka. Pustynia. Nic.”

https://www.nfm.wroclaw.pl/article?view=article&id=1467 – informacja o tym jak korzystać z Narodowego Forum Muzyki online

http://vod.teatrwielki.pl/ – spektakle Teatru Wielkiego Opery Narodowej

ARTETERAPIA

Polecamy odwiedzenie stron internetowych ważnych instytucji kultury w Polsce gdzie możemy zapoznać się z interesującymi kolekcjami sztuki.
Muzeum Narodowe w Warszawie
„Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi nie tylko dzieła sztuki, ale także ich cyfrowe wizerunki oraz dane dzieł sztuki. Na tej stronie udostępniamy te informacje. Jest ich jeszcze niewiele w porównaniu z wielkością kolekcji MNW, która liczy ponad 800 tysięcy muzealiów, ale liczba udostępnionych zabytków systematycznie rośnie.”
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie na swojej stronie internetowej udostępnia bogatą kolekcję sztuki XX i XXI wieku.  
„Kolekcja Zachęty to ponad 3500 obiektów (malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo, prace na papierze), ale także bogata historia, która wpłynęła na różnorodność zbiorów. Znajdują się w nich prace m.in. klasyków sztuki polskiej XX wieku: Tadeusza KantoraEdwarda KrasińskiegoErny RosensteinHenryka StażewskiegoAliny Szapocznikow, światowej sławy współczesnych artystów polskich: Mirosława BałkiKatarzyny KozyryZbigniewa LiberyWilhelma SasnalaKrzysztofa Wodiczki, uznanych twórców młodszej generacji: Wojciecha BąkowskiegoAnety GrzeszykowskiejJulity Wójcik, a także mniej znanych autorów. Szczególnie silnie reprezentowana jest grupa grafików aktywnych w latach 1950–1980.”
https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja

LIST OD KOORDYNATORÓW

Szanowni Państwo, 

chcielibyśmy przypomnieć, że wszyscy z Państwa, którzy są w skoordynowanej formie opieki w Centrum Zdrowia Psychicznego+, tj. mają wsparcie Koordynatora Procesu Zdrowienia, niezmiennie mogą liczyć na jego pomoc i wsparcie. Z uwagi na zaistniałą sytuację, prosimy pamiętać, iż w tym szczególnym czasie wszystkie trudności, wątpliwości oraz lęki można omówić ze swoim Koordynatorem przez telefon bez konieczności umawiania się na wizytę w Centrum. Proszę pamiętać, że Koordynator jest między innymi po to, byście Państwo nie czuli się osamotnieni, z tego względu zachęcamy do kontaktu i sięgania po pomocną dłoń. 

Z życzeniami zdrowia, 

Zespół Koordynatorów :)

PETYCJA W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI CENTRÓW ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z treścią petycji dotyczącej przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce i zachęcamy do podpisania dokumentu.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO 2020

Szanowni Państwo!

10 października od 28 lat jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy!”

Czytaj dalej.

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – listopad 2020

7 listopada – wycieczka do Parku Grabiszyńskiego, gra w mini golfa

14 listopada –  wycieczka do Parku Połuniowego

21 listopada – wycieczka szlakiem murali Nadodrza, zwiedzanie pracowni ceramiki artystycznej Piecownia

28 listopada – wycieczka do Parku Zachodniego

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – październik 2020

Poniżej znajdą Państwo październikowy harmonogram piątkowych wycieczek organizowanych dla Pacjentów ODW w CZP+:

9 października – Kręgle „Sky Bowling” w Sky Tower oraz spacer w Parku Południowym 

16 października – zwiedzanie Wystawy Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Narodowym oraz spacer po Pergoli i w okolicach Hali Stulecia 

23 października – zwiedzanie wystawy Grand Press Photo 2020 w Sky Tower oraz spacer po Parku Grabiszyńskim

30 października – zwiedzanie Muzeum Narodowego, spacer po Ostrowie Tumskim 

MARSZ ŻÓŁTEJ WSTĄŻKI

Szanowni Państwo, 
chcieliśmy poinformować, że Marsz Żółtej Wstążki Online potrwa 10 dni, zapraszamy do dołączenia!
Tego dnia startujemy z cyklem webinariów, Które odbywać się będą na Facebooku. Będziemy mówić jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, o reformie polskiej psychiatrii dorosłych ale również dzieci i młodzieży. Będziecie Państwo mogli się spotkać z asystentami zdrowienia, Edukatorami Fundacji eFkropka, ekspertami przez doświadczenie oraz profesjonalistami.
Zaczynamy już w sobotę 30 maja! Start marszu o 12:00 ogłoszą założyciele Fundacji eFkropka.
Sobota 30.05.2020r godz. 18.00:  
1. Katarzyna Parzuchowska – „ F.20 startuje! Dołączcie! - o życiu ze schizofrenią” Kasia jest związana z Fundacją eFkropka, Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne oraz koordynatorką w Fundacji Spełnionych Marzeń. Prowadzi bloga oraz "Teatr Kryzys"
Jest pomysłodawczynią Standardów Opieki Psychiatrycznej.
Niedziela 31.05.2020r godz. 18.00:
2.  Katarzyna Szczerbowska – „Zmiany w polskiej psychiatrii- Centra Zdrowia Psychicznego”
Pracownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Rzeczniczka Prasowa Kongresu Zdrowia Psychicznego, Członkini Rady Fundacji eFkropka, dziennikarka, 
Poniedziałek 01.06.2020r. godz.17:00:
3.  Profesor Barbara Remberk  „Reforma i epidemia” – o reformie psychiatrii dzieci i młodzieży również w czasie pandemii. Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży,Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii
Większość spotkań będzie się odbywać przez Facebook Live, z możliwością zadawania pytań na czacie.
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. 
Co roku ulicami Warszawy przechodzi Marsz Żółtej Wstążki. Marsz o godność - solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego. Po to, by przypominać w ten sposób o ich potrzebach. O tym, że tacy ludzie są wśród nas i nie jest ich mało.
W tym roku marsz po raz pierwszy miał przejść ulicami kilkunastu miast, właśnie 30 maja. Niestety nie możemy spotkać się na zewnątrz. Natomiast będziemy maszerować przez 10 dni, przez całą Polskę. Zachęcamy więc do wzięcia udziału w marszu online. Pogodnie maszerujemy #PoGodność
Historia marszu: www.ef.org.pl/dzialania/marsz-zoltej-wstazki/
Nakładka na profil:
Zapraszamy do nałożenia na Wasze zdjęcia profilowe naszej nakładki #pogodność. Jeśli możecie, to do zdjęcia z nakładką, które automatycznie pojawi się w poście, potem dodajcie hasztag #pogodność lub #PoGodność
Filmik: 
Czekamy na Wasze filmiki (ok.2 minutowe) mogą być nagrane choćby telefonem przedstawiające Was, kiedy idziecie na spacer, chodzicie w miejscu na swoim balkonie albo w pokoju, jedziecie na rowerze w okolicach parku albo na takim stacjonarnym ustawionym w sypialni lub salonie. Koniecznie z żółtym elementem ubrania albo choć z przypiętą do niego kokardką z żółtej wstążeczki. Na filmiku nie trzeba pokazywać twarzy. Można sfilmować tylko fragment sylwetki albo siebie od tyłu. Filmiki zmontujemy we wspólny marsz i pokażemy  w trakcie wydarzenia.
Na filmiki czekamy do 5.06.2020 pod adresem: marsz@ef.org.pl pamiętajcie o dodaniu w mailu treści "Wyrażam zgodę na upublicznienie wizerunku"
Przed wysłaniem filmiku zapoznaj się z naszą polityką prywatności:
Polityka prywatności
Zdjęcie: Zrób sobie zdjęcie z żółtym elementem ubioru lub żółtą wstążką. Na zdjęciu możesz również trzymać kartkę z hasztagiem #pogodność. Zdjęcie udostępnij w swoich social mediach, a w opisie dodaj nasz hasztag i ewentualnie link do wydarzenia. Potem prześlij pod wyżej wskazany adres w raz z treścią: Wyrażam zgodę na upublicznienie wizerunku" Przed wysłaniem filmiku zapoznaj się z naszą polityką prywatności:https://ef.org.pl/polityka-prywatnosci/ Pozdrawiamy serdecznie! Krzysztof Rogowski Kongres Zdrowia Psychicznego Fundacja eFkropka

BIBLIOTERAPIA

Rozdział czytanej książki „Żyj wystarczająco dobrze” rozmowy z psychologami i psychoterapeutami, rozdział zatytułowany „Zachwyt nad fałdą od spodni. O tym, jak być szczęśliwym” rozmowa Grzegorza Sroczyńskiego z dr. Bartłomiejem Dobroczyńskim.
Książka jest czytana i omawiana przez Pana Adama w ramach zajęć z biblioterapii. 

MUZYKOTERAPIA


https://www.metopera.org/ – Metropolitan Opera udostępnia spektakle operowe

http://pantomima.wroc.pl/news-pantomima/pustka-pustynia-nic-online/ – Wrocławski Teatr Pantomimy w dniach 3-5 kwietnia udostępni nagranie spektaklu „Pustka. Pustynia. Nic.”

https://www.nfm.wroclaw.pl/article?view=article&id=1467 – informacja o tym jak korzystać z Narodowego Forum Muzyki online

http://vod.teatrwielki.pl/ – spektakle Teatru Wielkiego Opery Narodowej

ARTETERAPIA

Polecamy odwiedzenie stron internetowych ważnych instytucji kultury w Polsce gdzie możemy zapoznać się z interesującymi kolekcjami sztuki.
Muzeum Narodowe w Warszawie
„Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi nie tylko dzieła sztuki, ale także ich cyfrowe wizerunki oraz dane dzieł sztuki. Na tej stronie udostępniamy te informacje. Jest ich jeszcze niewiele w porównaniu z wielkością kolekcji MNW, która liczy ponad 800 tysięcy muzealiów, ale liczba udostępnionych zabytków systematycznie rośnie.”
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie na swojej stronie internetowej udostępnia bogatą kolekcję sztuki XX i XXI wieku.  
„Kolekcja Zachęty to ponad 3500 obiektów (malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo, prace na papierze), ale także bogata historia, która wpłynęła na różnorodność zbiorów. Znajdują się w nich prace m.in. klasyków sztuki polskiej XX wieku: Tadeusza KantoraEdwarda KrasińskiegoErny RosensteinHenryka StażewskiegoAliny Szapocznikow, światowej sławy współczesnych artystów polskich: Mirosława BałkiKatarzyny KozyryZbigniewa LiberyWilhelma SasnalaKrzysztofa Wodiczki, uznanych twórców młodszej generacji: Wojciecha BąkowskiegoAnety GrzeszykowskiejJulity Wójcik, a także mniej znanych autorów. Szczególnie silnie reprezentowana jest grupa grafików aktywnych w latach 1950–1980.”
https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja

LIST OD KOORDYNATORÓW

Szanowni Państwo, 

chcielibyśmy przypomnieć, że wszyscy z Państwa, którzy są w skoordynowanej formie opieki w Centrum Zdrowia Psychicznego+, tj. mają wsparcie Koordynatora Procesu Zdrowienia, niezmiennie mogą liczyć na jego pomoc i wsparcie. Z uwagi na zaistniałą sytuację, prosimy pamiętać, iż w tym szczególnym czasie wszystkie trudności, wątpliwości oraz lęki można omówić ze swoim Koordynatorem przez telefon bez konieczności umawiania się na wizytę w Centrum. Proszę pamiętać, że Koordynator jest między innymi po to, byście Państwo nie czuli się osamotnieni, z tego względu zachęcamy do kontaktu i sięgania po pomocną dłoń. 

Z życzeniami zdrowia, 

Zespół Koordynatorów :)

Bezpłatna pomoc psychologiczna i psychiatryczna w kryzysie. CZP+ zaprasza

W związku z obecną niezwykle trudną sytuacją, która dla wielu osób jest źródłem ogromnego stresu, lęku i niepokoju, przypominamy, że w CZP+ mogą Państwo uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. W naszym centrum oferujemy również pomoc dla osób posługujących się  językiem ukraińskim.

Jednocześnie przypominamy, że nasi pracownicy dyżurują pod trzema telefonami wsparcia prowadzonymi:

  • w języku polskim (pn-pt 8.00-20.00)
  • w języku ukraińskim i rosyjskim (pn – pt 8.00-20.00)
  • w języku angielskim (pn-pt 9.00-18.00).

Standard Środowiskowej Opieki Psychiatrycznej

Jak pomóc pracownikom w kryzysie

Zachęcamy Państwa do lektury bardzo ciekawej rozmowy, którą Ewa Pągowska przeprowadziła z prof. Andrzejem Cechnickim dla czasopisma My Company Polska.


III Kongres Zdrowia Psychicznego już wkrótce!

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z programem zbiżającego się III Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się już 7 czerwca 2021.

Pod linkiem znajdą Państwo wszystkie informacje dotyczące programu, tematyki oraz dostępnych form (także bezpłatnych) udziału w Kongresie – jest to możliwe również zdalnie.

Do udziału i śledzenia wydarzenia zachęcamy nie tylko przedstawicieli zawodów medycznych i pracowników służby zdrowia, ale również pacjentów. 

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – maj/czerwiec 2021

14.05 – zwiedzanie Hali Stulecia wraz z przewodnikiem, spacer po parku Szczytnickim, oglądanie prezentacji Fontanny Multimedialnej. 

21.05 – spacer po Parku Grabiszyńskim, gra w Mini Golfa 

28.05 – zwiedzanie Ogrodu Botanicznego i wystawy dinozaurów 

4.06 – zwiedzanie Muzeum Starych Komputerów 

11.06 – wizyta w Kolejkowie – rozszerzona wystawa modeli i miniatur

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

11 Kwietnia wypada światowy dzień choroby Parkinsona. W związku z tą okazją postanowiliśmy przybliżyć państwu czym jest ta choroba, oraz jak odróżnić ją od innych trudności. Czytaj dalej

TERAPIA ŚMIECHEM

W dniu dzisiejszym dość nietypowy wpis. Postanowiliśmy przybliżyć Państwu specyficzną formę terapii – terapię poprzez śmiech. Więcej na ten temat – CZYTAJ TUTAJ.

TRENING FUNKCJI POZNAWCZYCH

Wiele osób doświadczających choroby psychicznej równocześnie doświadcza utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Rzeczy, które kiedyś wydawały się proste, takie jak skupianie uwagi, czy pamiętanie o zadaniach na dany dzień nagle zaczynają sprawiać problem. Aby przeciwdziałać takim negatywnym objawom choroby zalecamy korzystanie z różnorakich treningów funkcji poznawczych. Więcej na ten temat przeczytać można w zakładce Artykuły dla Pacjentów. CZYTAJ DALEJ.

DZIEŃ PRACY SOCJALNEJ

16 marca został mianowany dniem pracy socjalnej i powinien pokierować naszą uwagę w stronę zrozumienia i zgłębienia funkcji, jaką pełnią w środowisku Pracownicy Socjalni. Więcej przeczytać można o tym w naszym artykule

AUTOAGRESJA

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, które zostały przygotowane przez specjalistów pracujących w CZP+  na temat autoagresji, jak na nią reagować oraz co może przynieść pomoc. – TUTAJ

PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA CZY PSYCHIATRA?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym właściwie różnią się te zawody, w czym mogą nam pomóc dani specjaliści i kiedy iść do któregoś z nich. Na te i podobne pytania związane z różnicami między zawodami opieki zdrowia psychicznego znajdą państwo odpowiedż – TUTAJ.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Na 23 lutego światowa organizacja zdrowia wyznaczyła międzynarodowy dzień walki z depresją. Więcej o tej chorobie oraz samym wydarzeniu przeczytacie państwo tutaj.

RÓŻA OD ŚWIĘTEGO WALENTEGO!

Zapraszamy do  udziału w akcji promującej działania samopomocowe dla osób dotkniętych chorobą psychiczną. Więcej informacji znajdą państwo TUTAJ.

10 PORAD JAK DBAĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE W TRAKCIE PANDEMII

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi na rządowej stronie poradami odnośnie tego jak dbać o zdrowie psychiczne w trakcie trwającej pandemii. Link znajdą państwo TUTAJ.

PRZYBLIŻAMY FUNKCJONOWANIE DOMU WSPÓLNEGO!

W odpowiedzi na zainteresowanie z Państwa strony tym jak wygląda terapia w Domu Wspólnym oraz codzienne życie jego uczestników, przedstawiamy państwu wywiad z koordynatorką działań w Domu Wspólnym – Sonią Nuc! Czytaj dalej.

POMOC DLA MEDYKA


Szanowni Państwo,Obserwując i rozumiejąc trwającą od wielu miesięcy trudną sytuację pracowników medycznych chcielibyśmy wyjść naprzeciw Państwa potrzebom i zatroszczyć się o zdrowie psychiczne pracowników ochrony zdrowia. W związku z tym proponujemy Państwu bezpłatne konsultacje psychologiczne ze specjalistami z Centrum Zdrowia Psychicznego+. W ramach konsultacji będziecie Państwo mieli okazje porozmawiać o trudnych doświadczeniach i emocjach, jakie się z nimi wiążą. Konsultacje odbywają się za pośrednictwem telefonu, platformy Zoom lub osobiście w naszej placówce. Jedno spotkanie trwa 50 minut. Zapisywać można się mailowo (czp@spzoz.wroc.pl) lub telefonicznie (71 369 90 60) Zapraszamy do udziału!
Centrum Zdrowia Psychicznego+

NOWE TREŚCI – CHAD

W naszej zakładce Artykuły pojawiły się nowe treści na temat choroby afektywnej dwubiegunowej. Jeżeli są państwo zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy na jej temat lub szukają państwo informacji na temat leczenia to zapraszamy – Czytaj dalej.

TELEFONICZNE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

Czy wiedzieli Państwo, że specjaliści z CZP+ udzielają również telefonicznego wsparcia psychologicznego, z którego mogą skorzystać wrocławianie borykający się z kryzysem psychicznym związanym z przedłużającą się pandemią COVID-19?

Telefoniczne numery wsparcia, pod którymi dyżurują również nasi psychologowie i psychoterapeuci znajdą Państwo m.in. na stronie miasta Wrocław a dokładnie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. 

ŻYCZENIA NOWOROCZNE!

Życzenia od całego zespołu oraz informacje o funkcjonowaniu placówki w nowym roku. Czytaj dalej.

BLUE MONDAY – „NIEBIESKI PODZIENIAŁEK”, NAJBARDZIEJ DEPRESYJNY DZIEŃ W ROKU, CHWYT MARKETINGOWY, CZY PSEUDONAUKA?

O tym czym jest Blue Monday oraz co ważniejsze – co robić kiedy niepokoi nas nasz nastrój. Czytaj dalej.

DOKTORZE, CZY MUSZĘ BRAĆ TE LEKI?

Wokół leczenia psychiatrycznego, w tym również psychofarmakologii narosło wiele mitów. Czytaj dalej.

JAK SKUTECZNIE WSPIERAĆ OSOBY Z DOŚWIADCZENIEM CHOROBY PSYCHICZNEJ

Z myślą o rodzinach i osobach bliskich naszych pacjentów stworzyliśmy krótki tekst o charakterze informacyjnym. Znajdą w nim państwo parę podstawowych informacji o tym jak skutecznie wspierać osoby doświadczające choroby psychicznej, a także odnośniki do pomocnych stron i materiałów związanych z tym tematem. Zapraszamy do lektury! Czytaj dalej.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

W najbliższy czwartek 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Więcej o tym dniu oraz o ułatwieniach w naszym centrum można znaleźć – TUTAJ.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY WOBEC KOBIET

25 Listopada jest Międzynarodowym dniem zwalczania przemocy wobec kobiet. W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa materiał odnośnie problematyki przemocy wobec kobiet oraz spis miejsc i organizacji, u których można uzyskać pomoc – Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

DIETA W DEPRESJI – MATERIAŁY DLA PACJENTÓW​

Wszystkich zainteresowanych tematyką żywienia w depresji oraz wpływu diety na stan psychiczny i samopoczucie, zapraszamy do zapoznania się z nowymi materiałami z tego obszaru dostępnymi w zakładce Artykuły -> Dla Pacjenta. Zapraszamy do lektury! 

NOWE TREŚCI NA STRONIE – RELAKSACJA​

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z treścią nowo dodanych materiałów na naszej stronie dostępnych TUTAJ oraz w dziale „Dla pacjenta”.

JAK SKUTECZNIE WSPIERAĆ OSOBY Z DOŚWIADCZENIEM CHOROBY PSYCHICZNEJ

Z myślą o rodzinach i osobach bliskich naszych pacjentów stworzyliśmy krótki tekst o charakterze informacyjnym. Znajdą w nim państwo parę podstawowych informacji o tym jak skutecznie wspierać osoby doświadczające choroby psychicznej, a także odnośniki do pomocnych stron i materiałów związanych z tym tematem. Zapraszamy do lektury! Czytaj dalej.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

W najbliższy czwartek 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Więcej o tym dniu oraz o ułatwieniach w naszym centrum można znaleźć – TUTAJ.

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – grudzień 2020

4 grudnia – Kolorowe Podwórka ul. Roosevelta. Dwa duże podwórka w rejonie Nadodrza ozdobione malunkami mieszkańców i reprodukcjami dzieł znanych artystów oraz zwiedzanie Galerii Sztuki Ceramicznej Piecownia

11 grudnia –  wycieczka do Parku Południowego

18 grudnia – zwiedzanie ZOO

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY WOBEC KOBIET

25 Listopada jest Międzynarodowym dniem zwalczania przemocy wobec kobiet. W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa materiał odnośnie problematyki przemocy wobec kobiet oraz spis miejsc i organizacji, u których można uzyskać pomoc – Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

DIETA W DEPRESJI – MATERIAŁY DLA PACJENTÓW​

Wszystkich zainteresowanych tematyką żywienia w depresji oraz wpływu diety na stan psychiczny i samopoczucie, zapraszamy do zapoznania się z nowymi materiałami z tego obszaru dostępnymi w zakładce Artykuły -> Dla Pacjenta. Zapraszamy do lektury! 

NOWE TREŚCI NA STRONIE – RELAKSACJA​

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z treścią nowo dodanych materiałów na naszej stronie dostępnych TUTAJ oraz w dziale „Dla pacjenta”.

PETYCJA W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI CENTRÓW ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z treścią petycji dotyczącej przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce i zachęcamy do podpisania dokumentu.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO 2020

Szanowni Państwo!

10 października od 28 lat jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy!”

Czytaj dalej.

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – listopad 2020

7 listopada – wycieczka do Parku Grabiszyńskiego, gra w mini golfa

14 listopada –  wycieczka do Parku Połuniowego

21 listopada – wycieczka szlakiem murali Nadodrza, zwiedzanie pracowni ceramiki artystycznej Piecownia

28 listopada – wycieczka do Parku Zachodniego

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – październik 2020

Poniżej znajdą Państwo październikowy harmonogram piątkowych wycieczek organizowanych dla Pacjentów ODW w CZP+:

9 października – Kręgle „Sky Bowling” w Sky Tower oraz spacer w Parku Południowym 

16 października – zwiedzanie Wystawy Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Narodowym oraz spacer po Pergoli i w okolicach Hali Stulecia 

23 października – zwiedzanie wystawy Grand Press Photo 2020 w Sky Tower oraz spacer po Parku Grabiszyńskim

30 października – zwiedzanie Muzeum Narodowego, spacer po Ostrowie Tumskim 

MARSZ ŻÓŁTEJ WSTĄŻKI

Szanowni Państwo, 
chcieliśmy poinformować, że Marsz Żółtej Wstążki Online potrwa 10 dni, zapraszamy do dołączenia!
Tego dnia startujemy z cyklem webinariów, Które odbywać się będą na Facebooku. Będziemy mówić jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, o reformie polskiej psychiatrii dorosłych ale również dzieci i młodzieży. Będziecie Państwo mogli się spotkać z asystentami zdrowienia, Edukatorami Fundacji eFkropka, ekspertami przez doświadczenie oraz profesjonalistami.
Zaczynamy już w sobotę 30 maja! Start marszu o 12:00 ogłoszą założyciele Fundacji eFkropka.
Sobota 30.05.2020r godz. 18.00:  
1. Katarzyna Parzuchowska – „ F.20 startuje! Dołączcie! - o życiu ze schizofrenią” Kasia jest związana z Fundacją eFkropka, Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne oraz koordynatorką w Fundacji Spełnionych Marzeń. Prowadzi bloga oraz "Teatr Kryzys"
Jest pomysłodawczynią Standardów Opieki Psychiatrycznej.
Niedziela 31.05.2020r godz. 18.00:
2.  Katarzyna Szczerbowska – „Zmiany w polskiej psychiatrii- Centra Zdrowia Psychicznego”
Pracownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Rzeczniczka Prasowa Kongresu Zdrowia Psychicznego, Członkini Rady Fundacji eFkropka, dziennikarka, 
Poniedziałek 01.06.2020r. godz.17:00:
3.  Profesor Barbara Remberk  „Reforma i epidemia” – o reformie psychiatrii dzieci i młodzieży również w czasie pandemii. Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży,Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii
Większość spotkań będzie się odbywać przez Facebook Live, z możliwością zadawania pytań na czacie.
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. 
Co roku ulicami Warszawy przechodzi Marsz Żółtej Wstążki. Marsz o godność - solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego. Po to, by przypominać w ten sposób o ich potrzebach. O tym, że tacy ludzie są wśród nas i nie jest ich mało.
W tym roku marsz po raz pierwszy miał przejść ulicami kilkunastu miast, właśnie 30 maja. Niestety nie możemy spotkać się na zewnątrz. Natomiast będziemy maszerować przez 10 dni, przez całą Polskę. Zachęcamy więc do wzięcia udziału w marszu online. Pogodnie maszerujemy #PoGodność
Historia marszu: www.ef.org.pl/dzialania/marsz-zoltej-wstazki/
Nakładka na profil:
Zapraszamy do nałożenia na Wasze zdjęcia profilowe naszej nakładki #pogodność. Jeśli możecie, to do zdjęcia z nakładką, które automatycznie pojawi się w poście, potem dodajcie hasztag #pogodność lub #PoGodność
Filmik: 
Czekamy na Wasze filmiki (ok.2 minutowe) mogą być nagrane choćby telefonem przedstawiające Was, kiedy idziecie na spacer, chodzicie w miejscu na swoim balkonie albo w pokoju, jedziecie na rowerze w okolicach parku albo na takim stacjonarnym ustawionym w sypialni lub salonie. Koniecznie z żółtym elementem ubrania albo choć z przypiętą do niego kokardką z żółtej wstążeczki. Na filmiku nie trzeba pokazywać twarzy. Można sfilmować tylko fragment sylwetki albo siebie od tyłu. Filmiki zmontujemy we wspólny marsz i pokażemy  w trakcie wydarzenia.
Na filmiki czekamy do 5.06.2020 pod adresem: marsz@ef.org.pl pamiętajcie o dodaniu w mailu treści "Wyrażam zgodę na upublicznienie wizerunku"
Przed wysłaniem filmiku zapoznaj się z naszą polityką prywatności:
Polityka prywatności
Zdjęcie: Zrób sobie zdjęcie z żółtym elementem ubioru lub żółtą wstążką. Na zdjęciu możesz również trzymać kartkę z hasztagiem #pogodność. Zdjęcie udostępnij w swoich social mediach, a w opisie dodaj nasz hasztag i ewentualnie link do wydarzenia. Potem prześlij pod wyżej wskazany adres w raz z treścią: Wyrażam zgodę na upublicznienie wizerunku" Przed wysłaniem filmiku zapoznaj się z naszą polityką prywatności:https://ef.org.pl/polityka-prywatnosci/ Pozdrawiamy serdecznie! Krzysztof Rogowski Kongres Zdrowia Psychicznego Fundacja eFkropka

BIBLIOTERAPIA

Rozdział czytanej książki „Żyj wystarczająco dobrze” rozmowy z psychologami i psychoterapeutami, rozdział zatytułowany „Zachwyt nad fałdą od spodni. O tym, jak być szczęśliwym” rozmowa Grzegorza Sroczyńskiego z dr. Bartłomiejem Dobroczyńskim.
Książka jest czytana i omawiana przez Pana Adama w ramach zajęć z biblioterapii. 

MUZYKOTERAPIA


https://www.metopera.org/ – Metropolitan Opera udostępnia spektakle operowe

http://pantomima.wroc.pl/news-pantomima/pustka-pustynia-nic-online/ – Wrocławski Teatr Pantomimy w dniach 3-5 kwietnia udostępni nagranie spektaklu „Pustka. Pustynia. Nic.”

https://www.nfm.wroclaw.pl/article?view=article&id=1467 – informacja o tym jak korzystać z Narodowego Forum Muzyki online

http://vod.teatrwielki.pl/ – spektakle Teatru Wielkiego Opery Narodowej

ARTETERAPIA

Polecamy odwiedzenie stron internetowych ważnych instytucji kultury w Polsce gdzie możemy zapoznać się z interesującymi kolekcjami sztuki.
Muzeum Narodowe w Warszawie
„Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi nie tylko dzieła sztuki, ale także ich cyfrowe wizerunki oraz dane dzieł sztuki. Na tej stronie udostępniamy te informacje. Jest ich jeszcze niewiele w porównaniu z wielkością kolekcji MNW, która liczy ponad 800 tysięcy muzealiów, ale liczba udostępnionych zabytków systematycznie rośnie.”
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie na swojej stronie internetowej udostępnia bogatą kolekcję sztuki XX i XXI wieku.  
„Kolekcja Zachęty to ponad 3500 obiektów (malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo, prace na papierze), ale także bogata historia, która wpłynęła na różnorodność zbiorów. Znajdują się w nich prace m.in. klasyków sztuki polskiej XX wieku: Tadeusza KantoraEdwarda KrasińskiegoErny RosensteinHenryka StażewskiegoAliny Szapocznikow, światowej sławy współczesnych artystów polskich: Mirosława BałkiKatarzyny KozyryZbigniewa LiberyWilhelma SasnalaKrzysztofa Wodiczki, uznanych twórców młodszej generacji: Wojciecha BąkowskiegoAnety GrzeszykowskiejJulity Wójcik, a także mniej znanych autorów. Szczególnie silnie reprezentowana jest grupa grafików aktywnych w latach 1950–1980.”
https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja

LIST OD KOORDYNATORÓW

Szanowni Państwo, 

chcielibyśmy przypomnieć, że wszyscy z Państwa, którzy są w skoordynowanej formie opieki w Centrum Zdrowia Psychicznego+, tj. mają wsparcie Koordynatora Procesu Zdrowienia, niezmiennie mogą liczyć na jego pomoc i wsparcie. Z uwagi na zaistniałą sytuację, prosimy pamiętać, iż w tym szczególnym czasie wszystkie trudności, wątpliwości oraz lęki można omówić ze swoim Koordynatorem przez telefon bez konieczności umawiania się na wizytę w Centrum. Proszę pamiętać, że Koordynator jest między innymi po to, byście Państwo nie czuli się osamotnieni, z tego względu zachęcamy do kontaktu i sięgania po pomocną dłoń. 

Z życzeniami zdrowia, 

Zespół Koordynatorów :)

PETYCJA W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI CENTRÓW ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Szanowni Państwo, zapraszamy do zapoznania się z treścią petycji dotyczącej przyszłości Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce i zachęcamy do podpisania dokumentu.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO 2020

Szanowni Państwo!

10 października od 28 lat jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy!”

Czytaj dalej.

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – listopad 2020

7 listopada – wycieczka do Parku Grabiszyńskiego, gra w mini golfa

14 listopada –  wycieczka do Parku Połuniowego

21 listopada – wycieczka szlakiem murali Nadodrza, zwiedzanie pracowni ceramiki artystycznej Piecownia

28 listopada – wycieczka do Parku Zachodniego

HARMONOGRAM WYJŚĆ ODDZIAŁU DZIENNEGO WSPARCIA – październik 2020

Poniżej znajdą Państwo październikowy harmonogram piątkowych wycieczek organizowanych dla Pacjentów ODW w CZP+:

9 października – Kręgle „Sky Bowling” w Sky Tower oraz spacer w Parku Południowym 

16 października – zwiedzanie Wystawy Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Narodowym oraz spacer po Pergoli i w okolicach Hali Stulecia 

23 października – zwiedzanie wystawy Grand Press Photo 2020 w Sky Tower oraz spacer po Parku Grabiszyńskim

30 października – zwiedzanie Muzeum Narodowego, spacer po Ostrowie Tumskim 

MARSZ ŻÓŁTEJ WSTĄŻKI

Szanowni Państwo, 
chcieliśmy poinformować, że Marsz Żółtej Wstążki Online potrwa 10 dni, zapraszamy do dołączenia!
Tego dnia startujemy z cyklem webinariów, Które odbywać się będą na Facebooku. Będziemy mówić jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, o reformie polskiej psychiatrii dorosłych ale również dzieci i młodzieży. Będziecie Państwo mogli się spotkać z asystentami zdrowienia, Edukatorami Fundacji eFkropka, ekspertami przez doświadczenie oraz profesjonalistami.
Zaczynamy już w sobotę 30 maja! Start marszu o 12:00 ogłoszą założyciele Fundacji eFkropka.
Sobota 30.05.2020r godz. 18.00:  
1. Katarzyna Parzuchowska – „ F.20 startuje! Dołączcie! - o życiu ze schizofrenią” Kasia jest związana z Fundacją eFkropka, Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne oraz koordynatorką w Fundacji Spełnionych Marzeń. Prowadzi bloga oraz "Teatr Kryzys"
Jest pomysłodawczynią Standardów Opieki Psychiatrycznej.
Niedziela 31.05.2020r godz. 18.00:
2.  Katarzyna Szczerbowska – „Zmiany w polskiej psychiatrii- Centra Zdrowia Psychicznego”
Pracownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Rzeczniczka Prasowa Kongresu Zdrowia Psychicznego, Członkini Rady Fundacji eFkropka, dziennikarka, 
Poniedziałek 01.06.2020r. godz.17:00:
3.  Profesor Barbara Remberk  „Reforma i epidemia” – o reformie psychiatrii dzieci i młodzieży również w czasie pandemii. Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży,Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii
Większość spotkań będzie się odbywać przez Facebook Live, z możliwością zadawania pytań na czacie.
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. 
Co roku ulicami Warszawy przechodzi Marsz Żółtej Wstążki. Marsz o godność - solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego. Po to, by przypominać w ten sposób o ich potrzebach. O tym, że tacy ludzie są wśród nas i nie jest ich mało.
W tym roku marsz po raz pierwszy miał przejść ulicami kilkunastu miast, właśnie 30 maja. Niestety nie możemy spotkać się na zewnątrz. Natomiast będziemy maszerować przez 10 dni, przez całą Polskę. Zachęcamy więc do wzięcia udziału w marszu online. Pogodnie maszerujemy #PoGodność
Historia marszu: www.ef.org.pl/dzialania/marsz-zoltej-wstazki/
Nakładka na profil:
Zapraszamy do nałożenia na Wasze zdjęcia profilowe naszej nakładki #pogodność. Jeśli możecie, to do zdjęcia z nakładką, które automatycznie pojawi się w poście, potem dodajcie hasztag #pogodność lub #PoGodność
Filmik: 
Czekamy na Wasze filmiki (ok.2 minutowe) mogą być nagrane choćby telefonem przedstawiające Was, kiedy idziecie na spacer, chodzicie w miejscu na swoim balkonie albo w pokoju, jedziecie na rowerze w okolicach parku albo na takim stacjonarnym ustawionym w sypialni lub salonie. Koniecznie z żółtym elementem ubrania albo choć z przypiętą do niego kokardką z żółtej wstążeczki. Na filmiku nie trzeba pokazywać twarzy. Można sfilmować tylko fragment sylwetki albo siebie od tyłu. Filmiki zmontujemy we wspólny marsz i pokażemy  w trakcie wydarzenia.
Na filmiki czekamy do 5.06.2020 pod adresem: marsz@ef.org.pl pamiętajcie o dodaniu w mailu treści "Wyrażam zgodę na upublicznienie wizerunku"
Przed wysłaniem filmiku zapoznaj się z naszą polityką prywatności:
Polityka prywatności
Zdjęcie: Zrób sobie zdjęcie z żółtym elementem ubioru lub żółtą wstążką. Na zdjęciu możesz również trzymać kartkę z hasztagiem #pogodność. Zdjęcie udostępnij w swoich social mediach, a w opisie dodaj nasz hasztag i ewentualnie link do wydarzenia. Potem prześlij pod wyżej wskazany adres w raz z treścią: Wyrażam zgodę na upublicznienie wizerunku" Przed wysłaniem filmiku zapoznaj się z naszą polityką prywatności:https://ef.org.pl/polityka-prywatnosci/ Pozdrawiamy serdecznie! Krzysztof Rogowski Kongres Zdrowia Psychicznego Fundacja eFkropka

BIBLIOTERAPIA

Rozdział czytanej książki „Żyj wystarczająco dobrze” rozmowy z psychologami i psychoterapeutami, rozdział zatytułowany „Zachwyt nad fałdą od spodni. O tym, jak być szczęśliwym” rozmowa Grzegorza Sroczyńskiego z dr. Bartłomiejem Dobroczyńskim.
Książka jest czytana i omawiana przez Pana Adama w ramach zajęć z biblioterapii. 

MUZYKOTERAPIA


https://www.metopera.org/ – Metropolitan Opera udostępnia spektakle operowe

http://pantomima.wroc.pl/news-pantomima/pustka-pustynia-nic-online/ – Wrocławski Teatr Pantomimy w dniach 3-5 kwietnia udostępni nagranie spektaklu „Pustka. Pustynia. Nic.”

https://www.nfm.wroclaw.pl/article?view=article&id=1467 – informacja o tym jak korzystać z Narodowego Forum Muzyki online

http://vod.teatrwielki.pl/ – spektakle Teatru Wielkiego Opery Narodowej

ARTETERAPIA

Polecamy odwiedzenie stron internetowych ważnych instytucji kultury w Polsce gdzie możemy zapoznać się z interesującymi kolekcjami sztuki.
Muzeum Narodowe w Warszawie
„Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi nie tylko dzieła sztuki, ale także ich cyfrowe wizerunki oraz dane dzieł sztuki. Na tej stronie udostępniamy te informacje. Jest ich jeszcze niewiele w porównaniu z wielkością kolekcji MNW, która liczy ponad 800 tysięcy muzealiów, ale liczba udostępnionych zabytków systematycznie rośnie.”
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie na swojej stronie internetowej udostępnia bogatą kolekcję sztuki XX i XXI wieku.  
„Kolekcja Zachęty to ponad 3500 obiektów (malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo, prace na papierze), ale także bogata historia, która wpłynęła na różnorodność zbiorów. Znajdują się w nich prace m.in. klasyków sztuki polskiej XX wieku: Tadeusza KantoraEdwarda KrasińskiegoErny RosensteinHenryka StażewskiegoAliny Szapocznikow, światowej sławy współczesnych artystów polskich: Mirosława BałkiKatarzyny KozyryZbigniewa LiberyWilhelma SasnalaKrzysztofa Wodiczki, uznanych twórców młodszej generacji: Wojciecha BąkowskiegoAnety GrzeszykowskiejJulity Wójcik, a także mniej znanych autorów. Szczególnie silnie reprezentowana jest grupa grafików aktywnych w latach 1950–1980.”
https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja

LIST OD KOORDYNATORÓW

Szanowni Państwo, 

chcielibyśmy przypomnieć, że wszyscy z Państwa, którzy są w skoordynowanej formie opieki w Centrum Zdrowia Psychicznego+, tj. mają wsparcie Koordynatora Procesu Zdrowienia, niezmiennie mogą liczyć na jego pomoc i wsparcie. Z uwagi na zaistniałą sytuację, prosimy pamiętać, iż w tym szczególnym czasie wszystkie trudności, wątpliwości oraz lęki można omówić ze swoim Koordynatorem przez telefon bez konieczności umawiania się na wizytę w Centrum. Proszę pamiętać, że Koordynator jest między innymi po to, byście Państwo nie czuli się osamotnieni, z tego względu zachęcamy do kontaktu i sięgania po pomocną dłoń. 

Z życzeniami zdrowia, 

Zespół Koordynatorów :)