TERAPIA ŚMIECHEM
Terapia śmiechem, czyli gelotologia jest to terapia zapoczątkowana przez amerykańskiego lekarza dr Hunter’a Cumpbell’a Adams’a, zwanego również Patchem Adamsem, który to w białym fartuchu i z przyczepionym nosem clowna rozśmieszał dzieci na oddziałach onkologicznych. Na początku uważano jego zachowanie za niepoważne i wywoływało niemałe sensacje, później jednak terapię śmiechem zaczęto stosować w leczeniu takich chorób jak depresja, cukrzyca, czy AIDS, a także wspomagane śmiechem było leczenie osób chorujących na nowotwory.
Badania naukowe potwierdzają, że śmiech wspomaga produkcję limfocytów, które są odpowiedzialne za układ odpornościowy. Podczas śmiechu organizm jest lepiej dotleniony, oddech staje się głębszy, a krew zaczyna szybciej krążyć. Wszystkie te czynniki sprawiają, że mózg jest bardziej dotleniony i wzmaga się wydzielanie endorfin, które zwane są hormonami szczęścia oraz działają przeciwbólowo i poprawiają samopoczucie. Podczas śmiechu pracują też mięśnie twarzy, co sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna. Terapia śmiechem sprawia, że człowiek staje się bardziej kreatywny, poprawia się pamięć oraz łatwiej jest mu się skupić. Warto też wspomnieć o tym, że gelotologia ma bardzo ważny aspekt odprężający, 10 minut śmiechu daje taki sam efekt jak 2 godziny odpoczynku. Zalety śmiechu dostrzeżono już w latach 60 i wtedy też powstała gelotologia. W jednym ze szpitali w Stanach Zjednoczony powstał, tak zwany „Pokój humoru”. Lekarze z tego szpitala twierdzą, że wielu pacjentów, którzy korzystali z tego pokoju szybciej zdrowieli i krócej przebywali w szpitalu. Niektórzy uważają, że w przyszłości oglądanie przez pacjentów filmów komediowych może się stać standardowym elementem procesu zdrowienia.
W Polsce ideę Patcha Adamsa realizuje Fundacja „Dr Clown” powstała w 1999 roku. Fundacja prowadzi terapię śmiechem w szpitalach dziecięcych. Posiadają oni kilkanaście oddziałów w całej Polsce, a terapeuci z Fundacji prowadzą zajęcia w ponad 60 dziecięcych szpitalach oraz placówkach specjalnych. Zadaniem terapeutów-clownów jest sprawienie, aby poprzez zabawę i uśmiech, choć w niewielkiej części, zostało zlikwidowane poczucie zagrożenia i wszechogarniającego smutku, którego doświadczają chorujące dzieci.
Naukowcy odkryli, że śmiech ma bezpośredni wpływ na poprawę stanu zdrowia osoby chorującej na depresję. Jak mówi Aleksander Łamek, autor książki „Terapia śmiechem”, śmiech pozwala na odstresowanie zarówno umysłu, jak i ciała. W trakcie śmiania się, całe ciało zostaje wprawione w drgania, krew zaczyna szybciej krążyć, narządy są masowane i pogłębia się oddech. Wszystkie te czynniki powodują, że zaczyna puszczać napięcie i blokady związane ze stresem. Podczas śmiechu zapominamy również o problemach dnia codziennego.
Jeśli jesteś zainteresowany terapią śmiechem polecamy wejść na stronę Fundacji „Dr Clown” – https://www.drclown.pl