Kultura dostępna on-line
Szanowni Państwo, w związku z zaistniałą sytuacją i stanem epidemii chcielibyśmy przybliżyć Państwu ofertę wydarzeń kulturalnych dostępnych za pośrednictwem Internetu. Wydarzenia są darmowe, a biorąc w nich udział, mogą Państwo umilić sobie czas, który zgodnie z zaleceniami powinniśmy spędzać w domach.
TEATR
Dla osób zainteresowanych spektaklami teatralnymi:
https://ninateka.pl/film/sluby-panienskie-jan-englert
https://ninateka.pl/film/kosmos-cz-1
https://ninateka.pl/film/rewizor-jerzy-stuhr
https://ninateka.pl/film/milosc-na-krymie-jerzy-jarocki
https://ninateka.pl/film/miedzy-nami-dobrze-jest-grzegorz-jarzyna-1
„Broniewski” – spektakl opowiadający o życiu i twórczości jednego z największych polskich poetów XX wieku, postaci tragiczniej, uwikłanej w historię. Realizacja: Teatr Wybrzeże.
Spektakl Teatru Polskiego Radia – „Proces” Franza Kafki.
Wyjątkowy dla mieszkańców naszego miasta spektakl Transfer! w reżyserii Jana Klaty opowiada o wojennym i powojennym Wrocławiu oraz trudnych losach jego mieszkańców: https://ninateka.pl/film/transfer-jan-klata
Archiwum Teatru Telewizji. Darmowy dostęp do spektakli on line.
Znakomity monodram Andrzeja Seweryna „Szekspir forever”.
Na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek można znaleźć propozycje teatralnych zabaw dla dzieci, a co niedzielę obejrzeć jeden ze spektakli.
„Bajki Robotów” Stanisława Lema w wykonaniu Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska.
Spektakle Krakowskiego teatru BARAKAH do obejrzenia on line – nieodpłatnie.
Na stronie Teatru Żydowskiego można za darmo obejrzeć spektakle i posłuchać czytanej performatywnie prozy i poezji.
MUZEA I SZTUKI PLASTYCZNE
Dla tych z Państwa, którzy będą zainteresowani wirtualnym zwiedzaniem muzeów z całego świata:
Muzeum Guggenheima
Muzeym Van Gogha
Polecamy również odwiedzenie stron internetowych ważnych instytucji kultury w Polsce, dzięki którym możemy zapoznać się z interesującymi kolekcjami sztuki.
„Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi nie tylko dzieła sztuki, ale także ich cyfrowe wizerunki oraz dane dzieł sztuki. Na tej stronie udostępniamy te informacje. Jest ich jeszcze niewiele w porównaniu z wielkością kolekcji MNW, która liczy ponad 800 tysięcy muzealiów, ale liczba udostępnionych zabytków systematycznie rośnie.”
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie na swojej stronie internetowej udostępnia bogatą kolekcję sztuki XX i XXI wieku.
„Kolekcja Zachęty to ponad 3500 obiektów (malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo, prace na papierze), ale także bogata historia, która wpłynęła na różnorodność zbiorów. Znajdują się w nich prace m.in. klasyków sztuki polskiej XX wieku: Tadeusza Kantora, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow, światowej sławy współczesnych artystów polskich: Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry, Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala, Krzysztofa Wodiczki, uznanych twórców młodszej generacji: Wojciecha Bąkowskiego, Anety Grzeszykowskiej, Julity Wójcik, a także mniej znanych autorów. Szczególnie silnie reprezentowana jest grupa grafików aktywnych w latach 1950–1980.”
Wirtualny spacer po muzeum Witolda Gombrowicza.
Na stronie Muzeum Pana Tadeusza można wirtualnie zwiedzić wystawę oraz obejrzeć wiele materiałów edukacyjnych.
Pod tym adresem można wirtualnie odwiedzić muzeum Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
Kopalnia Soli w Wieliczce to bezcenny zabytek kultury materialnej świata, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO. Chcesz poznać olśniewające oblicze kopalni? Trasa turystyczna liczy ok. 3 km i składa się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów.
Zamek w Malborku wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej.
Zamek Królewski w Warszawie – pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej. W 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.
Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery.
Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia ClassiC Gniezno. Założyciele proponują cykliczne wystawy o tematyce motocyklowej oraz pokazy zabytków techniki. Prezentowane eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywróceniem 100% sprawności.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest instytucją zajmującą się głównie dziedzictwem polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu. Posiada zbiory archeologiczne, sztuki, historyczne i archiwalne; prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą oraz edukacyjną w ramach lekcji muzealnych.
Polecamy również zapoznanie się z twórczością wrocławskiego artysty Stanisława Dróżdża i odwiedzenie jego strony internetowej.
Muzeum imienia Kazimierz Pułaskiego w Warce. Możliwość wirtualnego zwiedzania znajdą Państwo tutaj.
LITERATURA
Słuchowisko wg powieści Wiesława Myśliwskiego „Widnokrąg” ocenianej jako jedno z największych dzieł literatury polskiej XX wieku – do posłuchania tu.
Darmowe e-booki dostępne są m.in na tej stronie oraz tutaj.
Na tej stronie znajdą Państwo natomiast darmowe audiobooki i e booki dostępne przez
30 dni.
Na stronie Empiku darmowy dostęp do audiobooków i e booków przez 60 dni:
https://www.empik.com/czas-w-domu
Ciekawe słuchowisko według książki Jacka Dehnela „Lala”.
Podcasty z recenzjami książek omawiającymi szeroko rozumiane aspekty
psychologii. Potrzebne założenie darmowego konta na Spotify.
Na profilu FB Unii Literackiej można zobaczyć m.inn. rozmowę z Dorotą Masłowską, jedną z najwybitniejszych polskich pisarek młodego pokolenia.
Darmowe spotkania autorskie on-line od poniedziałku do piątku o 19:00 na FB.
Użytkownikom Facebook’a polecamy również literackie herbaty z Wydawnictwem Poznańskim. Rozmowy z pisarzami we wtorki i czwartki o godz 17.00.
„Opowieści w czasach zarazy” – spotkania autorskie na żywo, codziennie od poniedziałku do piątku o godz.19.00.
Na facebook’owym profilu Europejskiej Nocy Literatury czekają zaś literackie rekomendacje i podpowiedzi, gdzie w sieci znaleźć można darmowe e-booki i audiobooki.
Codzienne spotkania na żywo z pisarzami od poniedziałku do piątku godz 18.00 na facebook’owym profilu Unii Literackiej.
Wirtualne zbiory Biblioteki Narodowej
https://polona.pl/
Alfabet Olgi Tokarczuk do poczytania tutaj.
„Trans – Atlantyk” Witolda Gombrowicza czyta Maciej Stuhr.
MUZYKA
CO DAJE NAM MUZYKA? – odpowiedzi udziela psychiatra, dr Maria Chełkowska-Zacharewicz na łamach serwisu dla pacjentów MP.pl. Tutaj i tutaj znajdą Państwo natomiast ciekawe artykuły o tym jak działa muzykoterapia.
Wszystkich Państwa zachęcamy do lektury powyższych tekstów a następnie skorzystania z poniższej oferty dostępnych on-line muzycznych wydarzeń i dzieł kultury. Na bieżąco poszerzamy dla Państwa tę bazę, zachęcamy więc do regularnych odwiedzin na naszej stronie! :)
Miłośników opery zachęcamy do odwiedzenia strony Teatru Wielkiego Opery Narodowej, gdzie zupełnie za darmo mogą Państwo obejrzeć m.in inscenizacje największych dzieł twórców opery włoskiej i polskiej w wykonaniu naszych czołowych artystów: http://vod.teatrwielki.pl/
Na przeciw obecnej sytuacji wychodzi również zespół naszej wrocławskiej filharmonii. Tutaj znajdą Państwo wszystkie informacje dotyczące aktualnych działań Narodowego Forum Muzyki on-line.
Spektakle operowe udostępnia również Metropolitan Opera: https://www.metopera.org/.
Liczne spektakle baletowe i operowe mogą Państwo darmowo obejrzeć również na tej stronie.
Kanał Instytutu Muzyki i Tańca na YT zawiera przede wszystkim ciekawe, krótkie filmy edukacyjne i dokumentalne. Zapraszamy do zapoznania się: https://www.youtube.com/user/IMITpolska
Spektakl „Chłopi” Stanisława Reymonta w wykonaniu Teatru Muzycznego w Gdyni mogą Państwo za darmo obejrzeć tutaj.
Prawdziwa gratka dla fanów wrocławskiego teatru muzycznego Capitol! W tym miejscu Teatr udostępnia swoje wybrane dawne spektakle.
„Kolacja na cztery ręce” – sztuka niemieckiego muzykologa Paula Barza opowiada o spotkaniu dwu wielkich kompozytorów – J.F. Haendla i J.S. Bacha.
Dla miłośników piosenki aktorskiej mała gratka – fragmenty rozmów z Twórcami spektakli muzycznych z kilku edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
TV W i O KULTURZE
Film dokumentalny o Zygmuncie Baumanie znajdziecie Państwo tutaj.
Film dokumentalny pokazywany w ramach festiwalu Docs Against Gravity opowiadający o współczesnej Rosji i jej uwikłaniu we własna historię.
Bogate zbiory dokumentów i programów z dziedziny szeroko rozumianej
kultury
https://www.arte.tv/pl/
Portret wybitnej aktorki Danuty Szaflarskiej w znakomitym dokumencie Doroty Kędzierzawskiej
https://ninateka.pl/film/inny-swiat-dorota-kedzierzawska
Jednocześnie chcielibyśmy przypomnieć, iż w tym szczególnym czasie należy wyjątkowo dbać o aktywność psychofizyczną oraz o regularne podejmowanie działań mających na celu poprawę naszego samopoczucia, dlatego zachęcamy Państwa do skorzystania z przedstawionych przez nas propozycji aktywności oraz podejmowania działań dodatkowych w domach.
POMOC PSYCHOLOGICZNA
Możecie Państwo również uzyskać pomoc psychologiczną :