Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

W najbliższy czwartek 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.

Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy w życie społeczne.

Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ważną tematyką obchodów są również bariery architektoniczne.

W Naszym Ośrodku osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć nie tylko na pełne zrozumienie ich potrzeb ze strony personelu ale również na infrastrukturalne ułatwienia w postaci podjazdu dla wózków czy transportera schodowego, który w bezpieczny sposób umożliwi przemieszczanie się na piętro Ośrodka. Gdy zaistnieje taka potrzeba zapewniamy również pomoc dla osób niedowidzących w zakresie uzupełniania dokumentów projektowych.

Polecamy również poniższe strony, na których można znaleźć informacje pomocne dla osób z niepełnosprawnością:

http://www.niepelnosprawnik.pl/ – wyszukiwarka obiektów dostępnych dla osób z niepełnosprawnością

http://unic.un.org.pl/niepelnosprawnosc/ – strona opracowana na podstawie materiałów ONZ we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji

http://www.ostoja.org.pl/ – strona internetowa partnera naszego projektu – stowarzyszenia „Ostoja” działającego na rzecz osób z niepełnosprawnością