Szanowni Państwo!
10 października od 28 lat jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy!”
W tym roku roku cały Świat mierzy się z całkowicie niespodziewanym kryzysem, jakim jest pandemia COVID-19. Stając przed wyzwaniem związanym z realizacją tak wielu zadań życia codziennego, które byliśmy zmuszeni zmodyfikować ze względu na konieczne obostrzenia wynikające z zagrożenia epidemiologicznego, nie możemy zapominać o konieczności dbania o zdrowie psychiczne swoje oraz naszego otoczenia. W dobie zagrożenia, które wpłynęło na życie nas wszystkich mierzymy się z całkowicie nowymi emocjami, zagrożeniami oraz wyzwaniami. Ta nietypowa sytuacja dotknęła wszystkich, bez wyjątku – rodziców, którzy muszą pogodzić pracę zdalną ze zdalną nauką swoich dzieci, dzieci, które mają znacznie ograniczony kontakt z rówieśnikami, jak i nauczycieli, którzy musieli stanąć na wysokości zadania, by przenieść tradycyjną formę edukacji na urządzenia informatyczne oraz nauczyć się innego spojrzenia na swoich uczniów- przez ekran komputera. Wiele osób stanęło przed trudnymi wyborami, w obliczu zagrożenia źródeł utrzymania lub całkowitej zmiany sposobu funkcjonowania. Nie da się nie zauważyć jak olbrzymi wpływ dzisiejsza sytuacja ma na personel medyczny, który nieprzerwanie walczy o życie i zdrowie wszystkich Pacjentów, którzy wymagają opieki i wsparcia. Często stając przed dramatycznymi wyborami w celu świadczenia pomocy medycznej oraz zachowania maksymalnego bezpieczeństwa swoich bliskich.
Od momentu stopniowo wprowadzanych zmian w funkcjonowaniu naszego społeczeństwa możemy zaobserwować zwiększone zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną oraz wsparcie udzielane przez specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego. Dlatego tak ważne jest ciągłe zwiększanie zasobów płynących w obszar ochrony zdrowia psychicznego. Hasło tegorocznego święta „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy!” ma na celu zwrócenie uwagi na wieloletni problem niedofinansowania tego obszaru służby zdrowia, zwięszenie aktywności oraz świadomości wokół tych niezwykle ważnych działań, które mogą nas uchronić przed trudnymi konsekwencjami kryzysu, w którego trakcie jesteśmy.
Chcielibyśmy Państwa poinformować, iż można i warto wspierać wszelkie inicjatywy rozwoju w obszarze ochrony zdrowia psychicznego, w tym powstawania nowych form leczenia środowiskowego, poza szpitalnego w Centrach Zdrowia Psychicznego, których powstawania ze względu na zagrożenie reformy opieki psychiatrycznej w Polsce stanęło pod znakiem zapytania. W celu aktywnego wsparcia rozwoju Centrów, osoby chorujące psychicznie stworzyły list do Ministra Zdrowia w ich obronie. List wraz ze wszelkimi dodatkowymi informacjami na temat akcji dostępny jest na stronie http://ef.org.pl/dzialania/petycja-pacjentow-i-ich-bliskich-do-ministra-zdrowia/. Treść petycji znajdą Państwo również na naszej stronie, w zakładce AKTUALNOŚCI.
Zachęcamy do wsparcia rozwoju tak ważnej społecznie dziedziny!
Z życzeniami zdrowia,
Zespół Centrum Zdrowia Psychicznego +