Trening autogenny Schultza

Trening autogenny został opracowany w latach 20. XX wieku przez psychiatrę Johannesa Schultza, który zaciekawił się możliwościami używania różnych autosugestii w celu uzyskania stanu relaksacji. Podobnie jak w przypadku treningu Jacobsona zaleca się codzienne praktykowanie. Skuteczność tej metody (jak wykazały badania medyczne) jest porównywalna z innymi technikami relaksacyjnymi. Trening autogenny Schultza może być pomocny dla osób, które doświadczają nasilonego lęku i depresji. W tym drugim przypadku trening relaksacji może być tylko metodą wspomagającą leczenie, jeśli psycholog uzna, że jest to wskazane.

Na początku treningu ćwiczysz odczuwanie ciężaru ciała. Kiedy opanujesz tą umiejętność, przystąpisz do ćwiczenia odczuwania ciepła w organizmie. Działanie treningu autogennego opiera się na świadomym kierowaniu swoich myśli i uwagi – gdy słyszysz sugestię, to Twoje myśli zajmują się dokładnie tym, czym chcesz (w codziennym życiu nasze myśli często są chaotyczne i przeskakują z tematu na temat, co niektórzy określają jako natłok myśli). Dodatkowo ćwiczenie zawężania pola świadomości pozwoli Ci ćwiczyć koncentrację, np. jeśli skupisz się przez jakiś czas tylko na lewej nodze, to trochę tak, jakby wszystko inne nie istniało na moment. Dodatkowo ta umiejętność z pewnością przyda Ci się w codziennym życiu, w którym jesteśmy bombardowani tysiącem bodźców.

Odczuwanie ciężaru w różnych częściach ciała odpowiada za zmniejszenie napięcia mięśni, co wpływa też na doświadczanie spokoju (obszar emocji) i wyciszenie umysłu. Zestaw autosugestii ciepła i ciężkości, który jest powtarzany w trakcie sesji może mieć formę afirmacji lub wizualizacji (wyobrażeń). Metoda opracowana przez Schultza oddziałuje na uspokojenie układu autonomicznego, który jest aktywowany w stresie. Dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, częstotliwości rytmu serca i spowolnienia przemiany materii. Dlatego jest zalecany dla osób mających stany lękowe. Dzięki temu możliwe jest też wspomaganie pracy układu immunologicznego (odpornościowego) oraz układu trawiennego.

Trening autogenny trwa około 20 minut. Powinien być wykonywany w pozycji leżącej z lekko rozchylonymi nogami i rękami umieszczonymi wzdłuż tułowia. Taka pozycja ułatwia wejście w stan relaksacji. Można też ćwiczyć w pozycji siedzącej. Sam autor tej metody nazywał ją „skoncentrowanym odprężeniem”, które z pewnością jest skuteczną metodą by uwolnić się od stresu.

Trening ten nie jest zalecany u pacjentów z objawami psychotycznymi.

Link do treningu: