Techniki wyobrażeniowe

Trening wyobrażeniowy. Głównym narzędziem zmiany wykorzystywanym w tego typu treningach jest wyobraźnia, która umożliwia tworzenie czegoś aktualnie nieobecnego. Głównym celem jest tworzenie wyobrażeń przynoszących stan spokoju, rozluźnienia.

Skuteczność technik wyobrażeniowych potwierdziły badania. Większość z tych metod działa skuteczniej, jeśli najpierw osiągnie się stan rozluźnienia mięśni, może w tym pomóc, np. progresywna relaksacja mięśni.

Poz zakończeniu progresywnej relaksacji mięśni warto wyobrazić sobie siebie w jakimś spokojnym otoczeniu, które może dać ci całościowe poczucie relaksacji. Tym spokojnym otoczeniem może być strumień w górach, spokojne jezioro, cicha plaża, przytulny pokój w zimową noc. Istotne jest to aby wyobrazić sobie tą scenę wystarczająco szczegółowo, tak aby całkowicie skupić na niej swoją uwagę. Zaabsorbowanie obrazem spokojnej sceny pogłębi stan relaksacji i poprowadzi do rzeczywistych zmian fizjologicznych- zmniejszenia napięcia mięśni, spowolnienia tempa pracy serca, pogłębienia oddechu, rozszerzenia naczyń włosowatych i podniesienia temperatury dłoni i stóp. Relaksacyjna wizualizacja jest łagodną odmianą autohipnozy.

Trening ten nie jest zalecany u pacjentów z objawami psychotycznymi.

Przykład wizualizacji „Plaży”

Spacerujesz brzegiem morza po pięknej piaszczystej plaży. Jesteś boso i czujesz pod stopami twardy, biały piasek. Słyszysz odgłos przyboju- kolejne fale przypływają i odpływają. Dźwięk ten działa hipnotycznie i coraz bardziej się odprężasz. Piękną, turkusową barwę morza urozmaicają białe grzywy widoczne w oddali na grzbietach fal. Na horyzoncie dostrzegasz niewielki żaglowiec sunący spokojnie po wodzie. Regularny odgłos fal rozbijających się o brzeg wywołuje w tobie coraz głębszą relaksację. Z każdym oddechem chłoniesz świeży, słony zapach morza. Twoja skóra jest rozgrzana od słońca. Łagodna bryza muska twoje policzki i mierzwi ci włosy. Ogarniając całą tą scenę czujesz się bardzo spokojny i rozluźniony.

ŹRÓDŁO: Bourne J. Edmund, Lęk i Fobia, Kraków 2011