Techniki oddechowe
Oddychanie jest podstawową ludzką czynnością, którą traktujemy jako coś oczywistego, nie szczególnie zwracając na nią uwagę (chyba, że sprawia nam jakiś kłopot). Oddychanie jest swoistym łącznikiem pomiędzy ciałem i umysłem, wywierając na nie wpływ. Prawidłowe oddychanie jest zasadniczym elementem zdrowia fizycznego i psychicznego.
Sposób w jaki oddychamy odzwierciedla poziom naszego napięcia w ciele. Gdy jesteśmy spięci nasz oddech staje się płytki i szybki oraz angażuje klatkę piersiową. Natomiast w stanie odprężenia nasz oddech staje się pełniejszy, głębszy, z udziałem przepony. Kiedy jesteśmy spięci, oddychanie przeponą jest utrudnione.
- oddychanie przeponą Oddychanie torem przeponowym sprzyja efektywnej wymianie gazowej zachodzącej w dolnej części płuc, a tym samym korzystnie wpływa na cały organizm. Oddychając torem przeponowym dostarczamy skórze więcej tlenu oraz składników odżywczych niż w czasie oddychania płytkiego. Ponadto oddychanie przeponowe pozostaje w ścisłym związku z cyrkulacją krwi, która dostarcza tlenu i składników odżywczych do każdej komórki ciała. Jest kluczem do dobrego zdrowia. Oddychanie przeponowe jest najefektywniejszym sposobem oddychania. Zapewnia naszemu organizmowi maksymalny pobór tlenu przy minimalnym wysiłku.
PRZYGOTOWANIE:
W dowolnej, wygodnej pozycji siedzącej, leżącej czy nawet stojącej połóż palce obu dłoni na brzuchu tuż pod mostkiem. Pociągnij kilkakrotnie nosem jakby chcąc coś powąchać. Poczujesz pod palcami ruch mięśni- to przepona. Zacznij od wdechu przez nos i wydechu przez ściągnięte wargi zgodnie z instrukcją.
Instrukcja:
1. Połóż się płasko na plecach, z głową na poduszce lub zwiniętym kocu. Możesz zamknąć oczy. Rozluźnij szczęki. Oddychaj rytmicznie.
2. Połóż jedną rękę na brzuchu, tuż poniżej mostka. Palce drugiej ręki ułóż na piersiach, poniżej linii brodawek sutkowych.
3. Pamiętając o tym, aby mięśnie brzucha były jak najbardziej rozluźnione, powoli i spokojnie wciągnij powietrze nosem tak głęboko, jak to możliwe bez wysiłku. Podczas wdechu ręka spoczywająca na brzuchu powinna się wraz z nim unieść, palce drugiej ręki zaś nie powinny wyczuć prawie żadnego ruchu.
4. Powoli i spokojnie wypuść całe powietrze przez ściągnięte wargi, ale bez natężania się. Podczas wydechu ręka spoczywająca na brzuchu powinna wraz z nim opaść, kiedy mięśnie brzuszne się skurczą.
5. powtórz punkty 3 i 4 kilkakrotnie.
6. Rozluźnij ramiona i ręce. Oddychaj rytmicznie.
Więcej technik oddechowych znajdą Państwo w książce: Weller S., Oddech w psychoterapii, Sopot 2012